Dla kogo jest ta instrukcja?

Od 4 czerwca 2020 r. rezerwacje (odpłatne bilety dodatkowe) na wszystkie kategorie pociągów PKP Intercity mogą nabywać przez Internet osoby korzystające z biletów okresowych:

  • odcinkowych (tj. tygodniowych, miesięcznych, kwartalnych);
  • sieciowych;
  • weekendowych i weekendowych MAX.

Funkcja dostępna jest zarówno dla posiadaczy biletów kupionych w kasie, jak i przez Internet bądź w biletomatach. Obsługiwane są bilety normalne oraz z wszystkimi dostępnymi rodzajami ulg.

Co jest wymagane?

Potrzebny jest komputer z dostępem do Internetu, ewentualnie smartfon. Osoby nie korzystające ze smartfona zakupione rezerwacje będą musiały przedstawić w formie papierowej. Będzie im zatem  potrzebna także drukarka.

Przy płatności niezbędna jest karta płatnicza albo posiadanie konta internetowego w banku (jednym z obsługiwanych przez e-IC). Alternatywnie, jeżeli Klient dysponuje taką możliwością, przyjmowane są także płatności BLIK.

Osoby posiadające w konto w e-IC mogą z niego skorzystać. Natomiast pozostałe osoby będą musiały takie konto założyć. W tym celu niezbędne jest posiadanie adresu poczty elektronicznej e-mail.

Krok po kroku

1. Logowanie do konta e-IC

Przed rozpoczęciem zamówienia warto zalogować się do posiadanego konta w e-IC. W tym celu na stronie www.intercity.pl kliknij „Moje konto”.

grafika do instrukcji

Podaj login i hasło. Zwróć uwagę na wielkość liter! „malgosia41” i „Malgosia41” to różne konta.

Jeżeli nie masz jeszcze konta, teraz jest właściwy moment by je utworzyć. Kliknij „Załóż konto” i postępuj zgodnie z instrukcjami. Po zakończeniu rejestracji, zaloguj się do nowego konta.

grafika do instrukcji

2. Wyszukanie połączenia

Po udanym logowaniu, w menu kliknij „Wyszukaj połączenie”

grafika do instrukcji

Określ podstawowe parametry połączenia i kliknij „Wyszukaj”. Nie musisz podawać dokładnej godziny odjazdu! Wystarczy podać orientacyjnie godzinę, po której odjeżdża pociąg.

grafika do instrukcji

3. Wybór pociągu i ustawienie parametrów

Spośród wyświetlonych połączeń wybierz właściwe. Po kliknięciu „WYBIERZ” przycisk zostanie podświetlony na pomarańczowo. Pamiętaj, że rezerwacje są obecnie dostępne wyłącznie dla połączeń bezpośrednich. Jeżeli planujesz przejazd z przesiadką, trzeba zamówić rezerwację odrębnie dla poszczególnych odcinków.

grafika do instrukcji

W polu rodzaj ulgi wybierz właściwą pozycję, np. „Bilet sieciowy/odcinkowy – rezerwacja”.

grafika do instrukcji

4. Parametryzacja

Teraz można wprowadzić  dodatkowe oczekiwania, np. określić klasę albo rodzaj miejsca. W przypadku pociągów z dostępną graficzną rezerwacją miejsc (EIP – czyli „pendolino” oraz niektóre pociągi kategorii IC), można z niej skorzystać. Kliknij przycisk „Dalej”

grafika do instrukcji

5. Dane biletu okresowego

Na kolejnym ekranie należy podać dane podróżnego: imię i nazwisko, a także serię i numer biletu okresowego. W razie wątpliwości jak znaleźć serię i numer biletu, dostępny jest poradnik.

Po wprowadzeniu danych kliknij „Wybierz”.

grafika do instrukcji

6. Finalizacja zamówienia

To już ostatni krok. Sprawdź, czy wszystkie dane się zgadzają. Wybierz formę płatności. Dla karty – będzie to e-Service, zaś dla osób posiadających konta online w banku albo BLIK – należy wybrać Przelewy24.

Po kliknięciu „Kupuję i płacę” nastąpi przekierowanie do strony wybranego operatora płatności. Należy sfinalizować płatność.

grafika do instrukcji

7. Pobranie biletu

Jeżeli płatność powiodła się, znajdziesz bilet w pozycji menu „Moje bilety”.  Bilet w formacie PDF jest także wysyłany na e-mail związany z kontem. Nie pomyl się! Otrzymasz kilka mejli, także od operatora płatności.

grafika do instrukcji

Na liście „Opłacone” znajdź swój bilet i kliknij „Pobierz bilet”. Z tego miejsca dostępne są też inne operacje, np. rezygnacja albo korekta imienia i nazwiska (maksymalnie jedna zmiana). Aby wyszukać swoją rezerwację, możesz też użyć filtra.

 grafika do instrukcji

Pobieranie rezerwacji Plik PDF otwiera się w nowym oknie

PKP Intercity życzy udanych podróży!

0