Najbardziej komfortowa kategoria pociągów Express InterCity Premium (EIP) obsługiwana jest przez 20 pociągów ED250 (Pendolino). Pociągi EIP łączą Trójmiasto i Warszawę z aglomeracjami południowymi (Krakowem, Katowicami, Wrocławiem, Gliwicami), a także umożliwiają dojazd do takich miast, jak Kołobrzeg, Bielsko-Biała, Rzeszów czy Jelenia Góra, wprowadzając nowy standard podróżowania. Nowoczesne składy ED250 to elektryczne zespoły trakcyjne o maksymalnej prędkości eksploatacyjnej 250 km/h. PKP Intercity jest pierwszym przewoźnikiem w rejonie Europy Środkowej, którego pociągi osiągają prędkość 200 km/h.

Na pokładzie Express InterCity Premium można wybrać podróż w pierwszej lub drugiej klasie. Na pokładzie znajdują się łącznie 402 miejsca – 45 w klasie pierwszej i 357 w drugiej. Regulowane fotele w obu klasach, rozkładane stoliki, indywidualne oświetlenie oraz gniazdko elektryczne przy każdym miejscu gwarantują komfortową podróż. Przy fotelach znajdują się wieszaki oraz półki na bagaż podręczny. Część siedzeń rozmieszczono naprzeciw siebie, dzięki czemu powstała czteromiejscowa strefa dla wspólnie podróżujących osób. W korytarzach oraz na końcu wagonów zostały umieszczone półki na bagaż. Pociąg jest wyposażony również w 4 wieszaki na rowery.

Pociąg przystosowano do potrzeb osób niewidomych oraz niedowidzących – miejsca siedzące oznaczono alfabetem Braille’a, jak również osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. To z myślą o nich przy wejściu do trzeciego członu została zamontowana winda, która ułatwia wsiadanie do pociągu i wysiadanie z niego osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Osoby o kulach mają do dyspozycji również specjalne fotele pozwalające na stabilne wejście do pojazdu. Dla niepełnosprawnych pasażerów przystosowano jedną z toalet, która dodatkowo wyposażona jest także w przewijak dla niemowląt. W pociągu znajdują się również trzy przedziały dla opiekunów z dziećmi. W środkowej części składu umiejscowiona jest część restauracyjna, w której WARS sprawi, że podróż będzie pełna smaku.

Z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną, prosimy o zapoznanie oraz stosowanie się do nowych zasad korzystania z gastronomii na pokładach pociągów.

plakat informacyjny

Ponadto w pierwszej klasie każdy pasażer otrzyma poczęstunek: dwa napoje (ciepły i zimny – kawę lub herbatę oraz wodę mineralną, sok lub colę), a także słodką przekąskę.

W pierwszej klasie cały serwis prowadzony jest przez dedykowaną do obsługi pasażerów osobę.

W przypadku klasy drugiej, pasażerowie otrzymają wodę gazowaną lub niegazowaną.

Długość
187,4 m
Maksymalna szerokość nadwozia
2,8 m
Maksymalna wysokość pojazdu (nad główką szyny)
4,1 m
Maksymalna prędkość eksploatacyjna
250 km/h
Moc
5,500 kW
Szacowana masa pociągu w stanie gotowości operacyjnej
395,5 t
Liczba członów
7
Liczba miejsc
402
Liczba składów
20

Wycieczka po składzie Pendolino


logo kategorii pociągów express intercity premium

0